https://www.traditionrolex.com/31
Wszystkie - WITECKA, KRAWCZYK & WSPÓLNICY - Kancelaria Adwokacka : Adwokat radca prawny Tarnów

Blog - Wszystkie

13 marca 2024
CZY ZAWSZE „WOLNOĆ TOMKU W SWOIM DOMKU” – czyli o uprawnieniach związanych z ochroną współwłasności.

Sprawa, jaka ostatnio zajmowałam się w Kancelarii dotyczy właśnie relacji sąsiedzkich i praw, jaki każdy z sąsiadów – współwłaścicieli nieruchomości wspólnej posiada oraz sposobu ich realizowania.

Czytaj więcej
6 marca 2024
ALIMENTY W WIELKIM SKRÓCIE. Czyli prawie wszystko co trzeba wiedzieć na ten temat.

Jak już wspominałam, w ramach naszej Kancelarii zajmuję się przede wszystkim sprawami cywilnymi i rodzinnymi, a w ramach tego pierwszego – rozwodami. Skoro mamy za sobą omówione najważniejsze tematy dotyczące małżeństwa, jego rozwiązania oraz aspektów władzy rodzicielskiej, zostały nam rzecz najbardziej przyziemne, ale i ważne, a to pieniądze. Jak wiadomo, żaden człowiek, a już na pewno dzieci, powietrzem nie żyją.

Czytaj więcej
28 lutego 2024
Małżonek w biznesie. Czyli dlaczego warto zadbać o zgodę małżonka kontrahenta na zaciągnięcie zobowiązania?

Drodzy Czytelnicy! Dzisiejszy artykuł kieruję głównie do tych, którzy prowadzą działalność gospodarczą i podpisują umowy z kontrahentami. Ci z Was, którzy są zarejestrowani w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEiDG), zapewne, podczas rejestracji, musieli udzielić informacji czy pozostają w związku małżeńskim, a jeśli tak, to w jakim ustroju majątkowym małżeńskim. Zastanawialiście się kiedyś po co komu taka informacja? Nie chodzi tutaj o zaspokojenie ciekawości wścibs

Czytaj więcej
16 lutego 2024
Niedozwolona zmiana stanu wody na gruncie, który został sprzedany przez dewelopera. Na kim będzie ciążył obowiązek uporania się z problemem?

Drodzy Czytelnicy! Ostatnio sporo pisałem o tematyce świadczenia pielęgnacyjnego oraz świadczenia wspierającego. Zgodnie z obietnicą, nie będę Was tym więcej katował, przechodząc płynnie do zagadnień prawa wodnego. Każdy kojarzy zdanie „wolnoć Tomku w swoim domku”. Cytat bardzo dobrze pasuje do dzisiejszej tematyki, gdyż nawiązuje i do ograniczeń prawa własności i do nieprzyjemności wiązanych z zalewaniem sąsiada.

Czytaj więcej
14 lutego 2024
PRZEDAWNIENIE ROSZCZEŃ O ZWROT SPŁACONYCH KREDYTÓW FRANKOWYCH

Cześć, to znowu ja. I znowu nadaję z Krainy/Doliny Franka. Chociaż mając na uwadze aktualną sytuację orzeczniczą, to raczej jest to Highest Peak, a nie dolina. Ale do sedna. Jednym z zarzutów, jakimi Banki broniły się przed roszczeniami o zapłatę nienależnie wpłaconych rat kredytów denominowanych lub waloryzowanych do waluty obcej był (i jest) zarzut przedawnienia. Przedawnienie to jedna z instytucji związanych z upływem czasu. Jej celem jest zapewnienie dłużnikowi, że długotrwała bezczynność w

Czytaj więcej
7 lutego 2024
Czy można uniknąć obowiązku spłaty kredytu w czasie trwania sprawy o kredyt frankowy? – czyli kilka nowości z Doliny Franka.

Biegnę, pędzę, spieszę pochwalić się Wam sukcesem naszej Kancelarii. Bo sukcesami trzeba się chwalić, zwłaszcza jeśli mogą przyczynić się do dobra ogółu, a ten sukces do takich należy. Jakiś czas temu popełniłam parę wpisów na temat możliwości dochodzenia nieważności kredytu waloryzowanego czy indeksowanego do waluty obcej, w skrócie kredytu frankowego, zapowiadając, że postaram się cyklicznie informować Was o nowościach na tym polu. Cóż mój zapał bywa ognisty, ale krótkotrwały, a w międzyczasi

Czytaj więcej
31 stycznia 2024
Czy przyznanie prawa do świadczenia wspierającego może spowodować konieczność zwrotu świadczenia pielęgnacyjnego?

Drodzy Czytelnicy, wiem ze robię się monotematyczny. Obiecuję solennie, że się poprawię, ale wybaczcie mi, napiszę jeszcze co nieco o świadczeniu wspierającym i świadczeniu pielęgnacyjnym. Jako że świadczenie wpierające dopiero raczkuje i rozpoczęły się postępowania mające na celu przydzielenie punktów wsparcia, warto zastanowić się nad potencjalnymi zagrożeniami i pułapkami, jakie niosą ze sobą nowe – i dopiero testowane w praktyce – regulacje.

Czytaj więcej
24 stycznia 2024
Jeszcze kilka słów o świadczeniu wspierającym.

Jako że zagadnienie świadczenia wspierającego generuje coraz więcej pytań, postanowiłem więc spróbować rozwiać pewne wątpliwości. Jedna z czytelniczek, w rozmowie telefonicznej, wyraziła obawę, że jeżeli jej podopieczna otrzyma świadczenie wspierające, to opiekunka – pozbawiona prawa do pobierania świadczenia pielęgnacyjnego ani nie podejmujący zatrudnienia – nie będzie miała żadenego tytułu do ubezpieczenia.

Czytaj więcej
17 stycznia 2024
Kilka słów o przestępstwie uporczywego nękania, czyli jak (nie) zostać stalkerem.

Kanwę dzisiejszego opracowania stanowi życie, a dokładnie praktyka zawodowa i sprawy, jakie prowadzimy. I tu mała dygresja. Znacie pojęcie „advocatus diaboli” (adwokat diabła)? Cóż, zdarza się, że często tak się czuję, prowadząc w tym samym czasie sprawy podobne z uwagi na stan faktyczny, jednakże reprezentując w nich przeciwne strony barykady. Tak się właśnie stało ostatnio w związku z przestępstwem uporczywego nękania, czyli stalkingu, kiedy w jednaj (zakończonej sukcesem) reprezentowałam osob

Czytaj więcej