https://www.traditionrolex.com/31
Likwidacja użytkowania wieczystego. Czyli słów kilka o nowej ustawie. - WITECKA, KRAWCZYK & WSPÓLNICY - Kancelaria Adwokacka : Adwokat radca prawny Tarnów

Likwidacja użytkowania wieczystego. Czyli słów kilka o nowej ustawie.

MATEUSZ KRAWCZYK

Wspólnik 

Radca prawny - nr wpisu: KR-4645

Doświadczenie zawodowe zdobył pracując w kancelariach radcowskich i adwokackich w Tarnowie oraz pracując na rzecz Zespołu Radców Prawnych UJ.

W obszarze jego zainteresowań znajduje się prawo gospodarcze, prawo upadłościowe i restrukturyzacyjne oraz prawo cywilne.

W spółce prowadzi bieżącą obsługę firm oraz procesy sądowe.

Tel: 576 629 999

Likwidacja użytkowania wieczystego. Czyli słów kilka o nowej ustawie.

Drodzy Czytelnicy! O ile dobrze liczę to dokładnie dzisiaj (30.08.2023 roku) wchodzą w życie regulacje[1], które pozwalają na wykup przez przedsiębiorców gruntów komercyjnych, znajdujących się w użytkowaniu wieczystym. Innymi słowy, od dzisiaj przedsiębiorcy mogą żądać od Skarbu Państwa  lub jednostek samorządu terytorialnego, zawarcia umowy sprzedaży gruntów z których owi przedsiębiorcy korzystają na zasadach użytkowania wieczystego. Pojawiła się więc podstawa prawna i okazja do przejęcia na własność niektórych nieruchomości. Jako, że pewne środowiska oczekiwały na wejście w życie tejże ustawy z niecierpliwością, dzisiaj przybliżę jej najważniejsze założenia.

  1. Kiedy żądanie sprzedaży nie przysługuje?

Warto mieć na uwadze, że nie każdemu przedsiębiorcy – będącemu użytkownikiem wieczystym – przysługuje prawo wystąpienia z żądaniem sprzedaży nieruchomości. Zgodnie bowiem ze świeżymi – jak poranne bułeczki – przepisami, żądanie sprzedaży nie przysługuje: 1) jeżeli nieruchomość została oddana w użytkowanie wieczyste po dniu 31 grudnia 1997 r.; 2) jeżeli użytkownik wieczysty nie wykonał zobowiązania określonego w umowie o oddanie nieruchomości gruntowej w użytkowanie wieczyste; 3) w odniesieniu do gruntów położonych na terenie portów i przystani morskich; 4) jeżeli grunt jest wykorzystywany na prowadzenie rodzinnego ogrodu działkowego; 5) w odniesieniu do nieruchomości gruntowej niezabudowanej.

Niewątpliwie najistotniejszymi przesłankami uniemożliwiającymi wystąpienia z żądaniem wykupu są te wskazane pod numerem 1 oraz 5. Warto więc upewnić się, że interesująca nas nieruchomość została oddana w użytkowanie wieczyste przed 1998 rokiem oraz że obecnie jest zabudowana. Tylko wtedy można będzie skorzystać z roszczenia wykupu takiego gruntu.

 

  1. Ile to kosztuje?

Kwestia ceny wykupu została dość szczegółowo uregulowana z ustawie. I tak, w odniesieniu do nieruchomości gruntowych stanowiących własność Skarbu Państwa cenę nieruchomości ustala się: 1) w przypadku zapłaty ceny jednorazowo – jako dwudziestokrotność kwoty stanowiącej iloczyn dotychczasowej stawki procentowej opłaty rocznej z tytułu użytkowania wieczystego oraz wartości nieruchomości gruntowej określonej na dzień zawarcia umowy sprzedaży; 2) w przypadku rozłożenia ceny na raty – jako dwudziestopięciokrotność kwoty stanowiącej iloczyn dotychczasowej stawki procentowej opłaty rocznej z tytułu użytkowania wieczystego oraz wartości nieruchomości gruntowej określonej na dzień zawarcia umowy sprzedaży. Natomiast w odniesieniu do nieruchomości stanowiących własność jednostek samorządu terytorialnego cenę nieruchomości ustala się w wysokości nie niższej niż dwudziestokrotność kwoty stanowiącej iloczyn dotychczasowej stawki procentowej opłaty rocznej z tytułu użytkowania wieczystego oraz wartości nieruchomości gruntowej określonej na dzień zawarcia umowy sprzedaży, jednak nie wyższej niż wartość nieruchomości gruntowej określona na dzień zawarcia umowy sprzedaży.

Należy mieć także na uwadze, iż w przypadku jednostek samorządu terytorialnego, precyzyjne zasady sprzedaży nieruchomości, w tym ustalenie ceny i ewentualnych bonifikatów, będą określone przez odpowiednie rady oraz sejmiki dopiero w terminie 4 miesięcy od daty wejścia w życie przepisów, czyli od dzisiaj. W takim przypadku, warto wstrzymać się z wystąpieniem o sprzedaż nieruchomości, do czasu zapoznania się z odpowiednimi uchwałami samorządowymi.

  1. Kiedy można skorzystać z uprawnienia?

Roszczenie o wykup nieruchomości nie jest wieczne. Użytkownik wieczysty nieruchomości gruntowej tylko w okresie 12 miesięcy od dnia wejścia w życie ustawy (od dzisiaj – 30.08.2023 roku) może wystąpić z żądaniem sprzedaży tej nieruchomości na jego rzecz.

Przedsiębiorcy! Nie prześpijcie terminu na złożenie wniosku o wykup nieruchomości! W razie potrzeby konsultacji lub innego rodzaju pomocy związanej z nową ustawą, zapraszamy do kontaktu.

 

 

[1] Ustawa z dnia 26 maja 2023 r. o zmianie ustawy o samorządzie gminnym, ustawy o społecznych formach rozwoju mieszkalnictwa, ustawy o gospodarce nieruchomościami, ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych oraz niektórych innych ustaw