https://www.traditionrolex.com/31
Temat na czasie - czyli jak wypłacić środki ze spółki z ograniczoną odpowiedzialnością nie płacąc składki zdrowotnej? - WITECKA, KRAWCZYK & WSPÓLNICY - Kancelaria Adwokacka : Adwokat radca prawny Tarnów

Temat na czasie - czyli jak wypłacić środki ze spółki z ograniczoną odpowiedzialnością nie płacąc składki zdrowotnej?

DOMINIK LIZAK

Współzałożyciel Kancelarii,

Prawnik - doświadczenie zawodowe od 2009 roku.

W sferze zainteresowań i specjalizacji leży szeroko pojęte prawo gospodarcze i handlowe, w tym procesy tworzenia spółek, przejęć, przekształceń, doradztwa w inwestycjach kapitałowych.

W Kancelarii prowadzi bieżącą obsługę firm w zakresie prawa cywilnego i gospodarczego.

Tel: 14 639 08 40

Temat na czasie - czyli jak wypłacić środki ze spółki z ograniczoną odpowiedzialnością nie płacąc składki zdrowotnej?

W ostatnich dniach otrzymuję wiele zapytań w temacie art. 176 ksh – czyli zyskującego na popularności rozwiązania dla wspólników spółki z ograniczoną odpowiedzialnością – świadczących na rzecz swojej spółki w sposób powtarzalny, określone umową spółki czynności. Otóż artykuł ten funkcjonuje w polskim porządku prawnym od samego początku funkcjonowania w naszym systemie kodeksu spółek handlowych, czyli ustawy z dnia 15 września 2000 roku.

Pomimo, że upłynęło ponad 21 lat, dopiero w 2022 roku, artykuł ten jest mocno rozczytywany przez prawników i doradców podatkowych. Stało się tak za sprawą wprowadzonych przepisami „Polskiego Ładu” zmian m.in. objęcia 9% składką zdrowotną wynagrodzeń z tytułu powołania, płatnych przez Spółkę na rzecz Członków Zarządu i Prokurentów.

Artykuł 176 ksh – wprowadził rozwiązanie, którym na poziomie samej umowy spółki, można zobowiązać wspólnika takiej spółki, do realizacji na rzecz spółki powtarzających się świadczeń niepieniężnych, za które to świadczenia, należne jest wspólnikowi wynagrodzenie, w wysokości przepisanej postanowieniami umowy spółki. Zobowiązanie takie, nie powoduje włączenia wspólnika do ubezpieczenia społecznego o czym szeroko wypowiedział się Sąd Najwyższy w Wyroku z dnia 7 marca 2018 r., sygn. I UK 575/16.

Jakie czynności mogą być wykonywane na podstawie art. 176 ksh? Na pewno spod regulacji tego art. wykluczone są wszelkie usługi zarządcze. Natomiast nie stoi na przeszkodzie, aby wspólnik przyjął na siebie obowiązek wykonywania usług doradczych związanych z: doradztwem w zakresie procesów sprzedażowych, doradztwem w zakresie procesów marketingowych, doradztwem w zakresie optymalizacji procesów w Spółce, doradztwem personalnym i rozbudowanymi na tej podstawie czynnościami/usługami świadczonymi na rzecz Spółki. Świadczone mogą być też powtarzalnie usługi szkoleniowe, lub też powtarzalne dostawy pewnych surowców, potrzebnych spółce do dalszej produkcji.

Ważnym jest, aby obowiązki te cechowała powtarzalność, przy czym nie mogą być to świadczenia jednorazowe, ani mające charakteru stałego lub ciągłego. Ważnym jest także, aby uregulować w umowie spółki proces sprzedaży takich obciążonych udziałów lub wyłączyć zastosowanie art. 176 § 3 ksh.

Pamiętajmy, że każda zmiana umowy spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, ważna jest od chwili rejestracji tej zmiany przez Sąd Rejestrowy, niezbędnym jest zatem złożenie wniosku o wpis zmiany w KRS korzystając z Portalu Rejestrów Sądowych.

Każda spółka jest inna i posiada unikalną treść umowy oraz strukturę zarządczą, z uwagi na co, zapraszamy do kontaktu celem przeanalizowania możliwości zastosowania powyższego rozwiązania w Twojej Spółce.